Moti, shiu ia le vendin erërave me rërë nga Afrika

Moti, shiu ia le vendin erërave me rërë nga Afrika

Sasi të mëdha rëre nga Saharaja do të kalojnë sot nga Afrika e Veriut mbi Mesdhe për të mbërritur deri në veri të Europës në 48 orët e ardhshme. Erërat e forta do të bëjnë të mundur që rëra e shkretëtirës të mbërrijë deri në Islandë. Shumë rërë pritet të fluturojë mbi Mesdheun qendror, përfshirë […]

E rrallë/ Gruaja papritur zgjohet nga koma pas 28 vitesh

E rrallë/ Gruaja papritur zgjohet nga koma pas 28 vitesh

Një grua në Lindjen e Mesme është zgjuar papritur pasi qëndroi në koma për 28 vite. Munira Abdulla pësoi dëmtim të rëndë të trurit në një aksident automobilistik në vitin 1991. Makina me të cilën ajo po udhëtonte drejt shtëpisë u përplas nga një autobus. Abdulla kishte marrë djalin e saj 4-vjeçar, Omar, nga shkolla […]

Tërmet i frikshëm, 6.3 ballë (VIDEO)

Tërmet i frikshëm, 6.3 ballë (VIDEO)

Pesë persona kanë humbur jetën nga një tërmet i fuqishëm 6.3 ballë që goditi sot ishullin Luzon të Filipineve. Tre persona të pajetë u nxorrën nga një dyqan, ndërsa një grua me nipin e saj u gjetën të vdekur në qytetin Lubao. Deri më tani raportohen 20 persona të plagosur të cilët janë dërguar në […]

Vajza 11-vjeçare ndërron jetë pasi lan dhëmbët, ja çfarë i ndodhi

Vajza 11-vjeçare ndërron jetë pasi lan dhëmbët, ja çfarë i ndodhi

Një vajzë 11-vjeçare ka ndërruar jetë pasi ka larë dhëmbët. Denise Saldate nga Covina e Kalifornisë ka patur alergji fatale, e cila u provokua nga pasta e dhëmbëve me përmbajtje qumështi. Mamaja e viktimës, Monique Altamirano, ka treguar se vajza e saj ishe alergjike ndaj qumështit dhe nuk e dinte se kolinozi kishte element të […]

Ngjarje e rëndë, vritet gjatë natës një gazetare

Ngjarje e rëndë, vritet gjatë natës një gazetare

Një gazetare 29-vjeçare është vrarë në orët e vona të mbrëmjes së kaluar në Irlandën e Veriut, pas një sulmi me armë. Mediat e huaja raportojnë se gazetarja Lyra McKee ishte duke mbuluar trazirat që kishin shpërthyer në Londonderry, kur u qëllua për vdekje nga një person që hapi zjarr. Ngjarja e rëndë është vlerësuar […]

Si e kishte paralajmëruar Nostradamusi 500 vjet më parë zjarrin në katedralen Notre Dame

Si e kishte paralajmëruar Nostradamusi 500 vjet më parë zjarrin në katedralen Notre Dame

Zjarri që shkrumboi një pesë të mirë të katedrales së famshme të Parisit, Notre Dame, të hënën e kaluar, thuhet se është paralajmëruar 500 vjet më parë nga profeti francez, Nostradamus, në koleksionin e tij që parashikon ngjarje të së ardhmes. “Një simbol i krishterimit në Francë apo Spanjë do të digjet në pastrimin e […]

Ja si po digjet Katedralja e famshme Notre Dame në Paris (VIDEO Live)

Ja si po digjet Katedralja e famshme Notre Dame në Paris (VIDEO Live)

Katedralja e njohur ‘Notre Dame’ në Paris është përfshirë nga zjarri. Shkaku nuk është bërë akoma i ditur. Zyrtarët dyshojnë se ngjarja ka lidhje me punimet për rinovimin e katedrales. Pamjet e postuara në rrjetet sociale tregojnë flakët dhe tymin mbi godinën 856-vjeçare. Kjo është hera e parë që ky objekt antik përfshihet nga flakët. […]

Tronditet Europa, merr flakë katedralja Notre Dame në Paris (VIDEO)

Tronditet Europa, merr flakë katedralja Notre Dame në Paris (VIDEO)

Një zjarr i madh ka rënë në katedralen Notre Dame në Paris. Sic raportojnë mediat ndërkombëtare, zjarri ka përfshirë fillimisht papafingon e katedrales, monumentin historik më të vizituar në Evropë. Më pas zjarri është zhvendosur më poshtë duke shkaktuar dëmë të mëdha. Ekipet e emergjencave kanë evakuuar zonën në një perimetër sigurie. Zjarrfikësit po luftojnë […]

Facebook, Instagram dhe Whatsapp bien në gjithë botën/ Ç’po ndodh me rrjetet sociale?

Facebook, Instagram dhe Whatsapp bien në gjithë botën/ Ç’po ndodh me rrjetet sociale?

Përdoruesit e Facebook, Instagram dhe Whatsapp po hasin probleme në të gjithë botën. Shërbimet e Facebook po përjetojnë vështirësi teknike, me përdoruesit në Evropë, Malajzi dhe disa pjesë të SHBA-ve, që raportojnë se nuk mund të aksesojnë këto gjigandë të komunikimit. Problemet janë vënë re edhe në Shqipëri, pasi aksesi në “Facebbok” është bërë i […]