Varfëria/ Njihuni me fshatin ku të gjithë kanë shitur një veshkë

Varfëria/ Njihuni me fshatin ku të gjithë kanë shitur një veshkë

Fshati Hokse në Nepal është aq i varfër, sa që të gjithë banorët kanë shitur nga një veshkë. Për shkak të këtij fenomeni, Hokse tashmë quhet “fshati i veshkave”. Në mënyrë periodike, fshati është vizituar nga trafikantë të organeve njerëzore, të cilët shfrytëzojnë nevojën për para të personave; i bindin ata që të udhëtojnë deri […]

Facebook është në telashe

Facebook është në telashe

Fejsbuku, kolosi prej dy miliardë përdoruesish që pikërisht mbi të dhënat i ka ngritur themelet e tij, ndodhet përballë një vështirësie ligjore që mund të shkaktojë një efekt domino shumë të madh. Dhe pasojat e mundshme të të cilit janë të pallogaritshme. E gjitha nis nga një vendim i një gjykate në Berlin, që në […]

E rëndë/ Një person vret 4 persona dhe më pas qëllon veten

E rëndë/ Një person vret 4 persona dhe më pas qëllon veten

Një sulm me armë zjarri ka ndodhur në Kentucky, SHBA. Një person i armatosur ka vrarë katër persona në dy zona të ndryshme në Kentacky, para se të bënte vetëvrasje. Policia në një zonën e parë gjeti dy persona të vdekur dhe filloi aksionin e kërkimit të autorit, për të gjetur më pas edhe tre […]

Facebook ndryshon sërish, ja opsionet e reja

Facebook ndryshon sërish, ja opsionet e reja

Rrjeti online i lejon përdoruesit e zgjedhur të vlerësojnë komentet negativisht. Të enjten, në shërbimin e mesazheve të shkurtra Tëitter filloi të qarkullojë screenshots që tregojnë një buton “downvote” nën komentet e Facebook. Facebook dëshiron për të provuar një mundësi të tillë në profilet e zgjedhura në SHBA. Përdoruesve duhet t’u jepet mundësia për t’iu […]

25 diktatorët më vdekjeprurës të historisë. A është edhe Enver Hoxha? Shihni VIDEON

25 diktatorët më vdekjeprurës të historisë. A është edhe Enver Hoxha? Shihni VIDEON

Ata thoshin se kishin dhembshuri për njerëzimin dhe dashuri për vendin. Mendonin se kishin një ndjenjë të fortë të drejtësisë dhe mëshirës, e prandaj ishin udhëheqës të fortë dhe yë respektuar. Sidoqoftë, çdo herë e në çdo kohë ka politikanë që mendojnë dhe vendosin të bëjnë gjëra në mënyrën e tyre (shumë herë edhe masakra). […]

Doni të bëheni të pasur? Ky miliarder ju tregon çelësin e suksesit

Doni të bëheni të pasur? Ky miliarder ju tregon çelësin e suksesit

Jack Ma, themeluesi dhe CEO i gjigandit kinez të tregtisë së internetit Alibaba di diçka për atë që duhet të ketë sukses, pavarësisht shanseve të gjata. Ai u rrit i varfër, nuk kaloji provimet e pranimit të tij në universitet (dy herë), dhe u largua nga dhjetëra vende pune. Tani pasuria e tij kap vlerën […]

Njihuni me 10 grupet mafioze më të rrezikshme të botës. A ka shqiptarë?

Njihuni me 10 grupet mafioze më të rrezikshme të botës. A ka shqiptarë?

Vetëm në SHBA nga shitja e kokainës sigurohen çdo vit 34 miliardë dollarë. Por, cilat janë grupet më të mëdha kriminale në botë dhe nga i kanë të ardhurat? Të ardhurat e grupeve të organizuara kriminale janë të vështira të përllogariten pasi ato vazhdimisht shpenzojnë shuma të mëdha për të fshehur pasurinë. Ja cilat janë […]

Njihuni me vendin ku njerëzit jetojnë mbi 100 vjeç (FOTO)

Njihuni me vendin ku njerëzit jetojnë mbi 100 vjeç (FOTO)

Në një një krahinë malore në Pakistan, njerëzit jetojnë mesatarisht deri në 120 vite. Aty është një fis i tërë për të cilët të jetosh kaq shumë vite është bërë diçka normale. Banorët e Hunzas shprehen se ka disa arsye të cilat ndikojnë në jetëgjatësinë e tyre. Një 116 vjeçare ka treguar se sekreti i […]

Aksident i tmerrshëm, vdes sportisti i njohur

Aksident i tmerrshëm, vdes sportisti i njohur

Ish-basketbollisti i NBA, Rasual Butler dhe bashkëshortja e tij u ndanë nga jeta pas një aksidenti të tmerrshëm automobilistik në Kalifornia të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Butler, 38, i cili luajti për 13 sezone në NBA nga viti 2002 deri në 2016, u përplas me Range Rover-in e tij në Los Anxheles rreth orës […]

Problemi me WhatsApp, mesazhi që duhet të fshini patjetër

Problemi me WhatsApp, mesazhi që duhet të fshini patjetër

WhatsApp është një nga aplikacionet më të përdoruara në botë, por shpesh herë është bërë pre e hack-erave. Nëse ju kujtohet para disa muajsh në “WhatsApp” vinte një mesazh që abonimi ynë ka mbaruar dhe duhet të paguajmë para për ta riabonuar, e siç duket ky mesazh i rremë është rikthyer sërish. Ky është mesazhi […]

1 2 3 18