Mbyllet sondazhi për Bashkinë Tepelenë, ja cili është vlerësimi për Tërmet Peçin

Mbyllet sondazhi për Bashkinë Tepelenë, ja cili është vlerësimi për Tërmet Peçin

Pas dy javësh ArgjiroLajm.net ka mbyllur sot sondazhin për Bashkinë Tepelenë, ku lexuesit tanë u pyetën se si e vlerësonin punën e Tërmet Peçit në këto tre vjet. Në total morën pjesë në sondazh 2046 persona, ndërsa rezultatet i shihni në tabelën më poshtë. Nesër ne do të publikojmë sondazhin për Bashkinë Gjirokastër, që gjithashtu […]

Hapet sezoni turistik në Gjirokastër, Ilir Meta hedh valle me Vangjel Tavon në qafën e pazarit (VIDEO)

Hapet sezoni turistik në Gjirokastër, Ilir Meta hedh valle me Vangjel Tavon në qafën e pazarit (VIDEO)

Për hapjen e sezonit turistik sot në Gjirokastër ishte i pranishëm edhe presidenti i republikës, Ilir Meta. Vizita në Gjirokastër vjen në kuadër të një turi takimesh që kreu i shtetit ka nisur në jug të vendit. Meta u prit në Gjirokastër nga kryebashkiakja Zamira Rami, deputeti Vangjel Tavo dhe qytetarë të tjerë. Në zonën […]

Vizita e presidentit Meta në Gjirokastër, nderohet doktor Vasil Laboviti (FOTO)

Vizita e presidentit Meta në Gjirokastër, nderohet doktor Vasil Laboviti (FOTO)

Gjatë vizitës në Gjirokastër Presidenti Ilir Meta ka marrë pjesë edhe në ceremoninë e vlerësimit me titullin ‘Nderi i Kombit’ (pas vdekjes) i doktorit të shquar Vasil Laboviti. Bashkë me kreun e shtetit në këtë ceremoni ishte edhe veterani i mjekësisë gjirokastrite, Kanan Zanaj. Në fjalën e tyre të rastit ata vlerësuan kontributin e çmueshëm […]

Kultivim kanabisi, arrestohet 32-vjeçari nga Memaliaj

Kultivim kanabisi, arrestohet 32-vjeçari nga Memaliaj

Një 32-vjeçar nga Memaliaj është arrestuar nga policia. Kjo e fundit thotë se i arrestuari është shtetasi S.R, banues në Memaliaj. Ai ishte shpallur në kërkim për veprën penale ‘Kultivimi i bimëve narkotike’. Cështja në ngarkim të tij po hetohet nga Prokuroria e Gjirokastrës. ©ArgjiroLajm.net 

Gjirokastër, gati investimi te Ura e Kordhocës. Ministria e Kulturës jep 41 milionë lekë

Gjirokastër, gati investimi te Ura e Kordhocës. Ministria e Kulturës jep 41 milionë lekë

Ura e Kordhocës pranë fshatit Lazarat në Gjirokastër do të restaurohet. Instituti i Monumenteve të Kulturës ka shpallur tenderin me vlerë rreth 41 milionë lekë të vjetra pa tvsh. Me lidhjen e kontratës me kompaninë fituese, punimet do të përfundojnë pas 120 ditësh. Ura e Kordhocës është dëmtuar vitet e fundit nga rrjedha e rrëmbyeshme […]

Frikë në Gjirokastër, çarjet e tokës nuk ndalen në lagjet e rrezikuara (VIDEO)

Frikë në Gjirokastër, çarjet e tokës nuk ndalen në lagjet e rrezikuara (VIDEO)

Toka është ulur këtu në lagjen “Punëtori” në Gjirokastër. Çarjet vazhdojnë në çdo kohë. Dhe situata nuk ka ndryshuar. Banesat janë të dëmtuara, me mure të krisura dhe themele që kanë lëvizur nga vendi. Në zonë kundërmon ndotja, përshkak se nga rrëshqitjet u dëmtuan edhe kanalizimet e ujërave të zeza. Kurse banorët jetojnë me frikën […]

Aksident në Tepelenë, vetura përplaset me autobusin, një i plagosur

Aksident në Tepelenë, vetura përplaset me autobusin, një i plagosur

Një aksident ka ndodhur në rrugën Tepelenë-Krahës. Policia thotë se shtetasi E.S, 37 vjeç, banues në fshat Memaliaj, duke drejtuar makinën tip ‘Ford’ është përplasur me autobusin tip “Iveco” me drejtues shtetasin Y.Ç vjeç 55, banues në Sarandë. Për pasojë është dëmtuar shtetasi E.S i cili pas mjekimit në spital u largua në banesë. Cështja […]

Qeveria shpërndan fondet për komunitetet fetare, 30 milionë lekë vijnë në Gjirokastër për…

Qeveria shpërndan fondet për komunitetet fetare, 30 milionë lekë vijnë në Gjirokastër për…

Komunitetet fetare në vend do të përfitojnë këtë vit 109 milionë lekë mbështetje financiare. Vendimi është miratuar nga Këshilli i Ministrave në mbledhjen e sotme. Nga 109 milionë lekë të akorduara nga qeveria, pjesën më të madhe, 31 milionë lekë i kalojnë Komunitetit Mysliman që është më i madhi, ndërsa pjesa tjetër komuniteteve të tjera […]