Miratohet plani i përgjithshëm vendor i Gjirokastrës

Miratohet plani i përgjithshëm vendor i Gjirokastrës

Pas miratimit të pesë planeve vendore  (Berat, Fier, Elbasan, Kuçovë dhe Lushnjë) me financim nga donatorët e huaj, Këshilli Kombëtar i Territorit pritet të shprehet për të tjera projekte. Në mbledhjen e sotme do të miratohen 11 plane vendore (duke e çuar numrin e planeve të miratuara në 16) që do të financohen me paratë […]

100 vjetori i lindjes së Musine Kokalarit, prezantohet te shtëpia e Kadaresë libri “Jeta ime universitare”

100 vjetori i lindjes së Musine Kokalarit, prezantohet te shtëpia e Kadaresë libri “Jeta ime universitare”

Në 100 vjetorin e lindjes së Musine Kokalarit do të prezantohet libri i saj “Jeta ime Universitare”, prezantim ky që do të bëhet më 11 shkurt, në ora 11:30 në Shtëpinë Kadare në Gjirokastër. Kjo ngjarje organizohet nga Instituti Italian i Kulturës në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës, Bashkinë e Gjirokastrës dhe Konsullatën e Nderit […]

Histori suksesi me “Artizanët e Antigonesë”, si tradita kthehet në biznes

Histori suksesi me “Artizanët e Antigonesë”, si tradita kthehet në biznes

Mundësi për të jetuar duke punuar, është edhe trashëgimia. Natyra, ambienti, profesionet, jane baza e orientimit pët të fituar duke promovuar. Mbartësit e trashëgimisë janë në kohën e duhur për të vënë në lëvizje mundësitë dhe aftësitë, si për shembull: Qëndistarët, mjeshtrat e veshjeve popullore, gatimeve tradicionale, përpunuesit e gurit, drurit e të punimeve të […]

Tepelenë, rruga e ndërtuar nga Ali Pasha asfaltohet pas 250 vjetësh

Tepelenë, rruga e ndërtuar nga Ali Pasha asfaltohet pas 250 vjetësh

Investimet që po bëhen prej Bashkisë së Tepelenës në 5 vitet e fundit, kanë prekur dje edhe asfaltimin e një rruge rurale prej çakëlli, të ndërtuar 2 shekuj e gjysmë më parë e cila gjendet në territorin e kësaj bashkie. Behet fjalë, për rrugën Dragot-Pasarela e Beçishtit, hapur prej Ali Pashë Tepelenës, me të cilën […]

Tmerri i Gjirokastrës, goditet banda e hajdutëve (Emrat)

Tmerri i Gjirokastrës, goditet banda e hajdutëve (Emrat)

Një operacion i policisë së Gjirokastrës i koduar “Kalaja” ka shkatërruar një grup që kryente vjedhje banesash dhe lokalesh në këtë qytet. Kristo Ajdini, 20 vjeç, A.A., 15 vjeç dhe K.Xh., 16 vjeç, që të tre banues në lagjen “Zinxhira”, Gjirokastër, u arrestuan ditën e djeshme, të dyshuar se në bashkëpunim me njeri-tjetrin kanë kryer […]

Kapet 2.6 kg heroinë në Kakavijë, pranga 36-vjeçarit

Kapet 2.6 kg heroinë në Kakavijë, pranga 36-vjeçarit

Më datë 07.02.2017, në kuadër të planit të masave të goditjes së trafikut të lëndëve narkotike, në Pikën Kufitare Kakavijë, nga punonjësit e Policisë Kufitare në vijën e dytë u evidentua dhe u godit një tjetër rast i trafikut të lëndëve narkotike. Në dalje të Republikës së Shqipërisë është paraqitur shtetasi Alban Kapllari me mjetin […]

Aplikimet për patenta, 40% e kërkesave në Gjirokastër janë nga femrat

Aplikimet për patenta, 40% e kërkesave në Gjirokastër janë nga femrat

Numri  femrave që shohim në drejtimin e makinave sa vjen dhe shtohet. Në drejtorinë rajonale të Transporteve në Gjirokastër gjatë vitit 2016, nga numri total i aplikantëve për t’u pajisur me leje drejtimi, 40% e tyre janë femra. Kjo konfirmohet nga Adriatik Onjeja, koordinator i Lejeve të Drejtimit pranë kësaj drejtorie. Ndërkohë fluks të lartë […]

Huaja 63 milionë euro e BERZH, përfiton Gjirokastra Saranda dhe Berati

Huaja 63 milionë euro e BERZH, përfiton Gjirokastra Saranda dhe Berati

63 mln euro është financimi prej Bankës Ndërkombëtare për Rindërtim dhe Zhvillim për projektet urbane dhe turistike në zonat e Beratit, Gjirokastrës dhe Sarandës. Projekligji për miratimin e kësaj marrëveshjeje huaje u miratua në komisionin e veprimtarisë prodhuese, ku drejtori ekzekutiv i Fondit Kombëtar të Zhvillimit Benet Beci shpejgoi se 13% e vlerës do të […]

Inspektoriati Shëndetësor Gjirokastër bën bilancin e vitit 2016, gjobë edhe spitalit rajonal për ligjin antiduhan

Inspektoriati Shëndetësor Gjirokastër bën bilancin e vitit 2016, gjobë edhe spitalit rajonal për ligjin antiduhan

Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor në Gjirokastër ka zhvilluar sot analizën e punës së vitit 2016. Kryeinspektorja rajonale Mirela Çabeli ka prezantuar prezantoi rezultatet e punës 1-vjeçare të vitit që lamë pas, ku ndër të tjera janë gjobitur 18 subjekte për shkelje të ligjit antiduhan, pa përjashtuar këtu as spitalin rajonal, ndërsa dy qendra shëndetësore janë mbyllur […]

Gjirokastër-Janinë, tjetër marrëveshje mes dy universiteteve, por… s’ka studentë

Gjirokastër-Janinë, tjetër marrëveshje mes dy universiteteve, por… s’ka studentë

Universiteti i Gjirokastrës “Eqerem Çabej” dhe Universiteti i Janinës kanë nënshkuar sot një marrëvëshje bashkëpunimi. Marrëveshja u nënshkrua  në Gjirokastër nga dy rektorët, Bektash Mema dhe Jorgji Kapsalis. Ajo konsiston në bashkëpunime në fusha të ndryshme akademike, shkëmbim lektorësh, programe të përbashkëta mes dy universiteteve dhe projekte në kuadër të kërkimit shkencor. Por në fakt […]