Gjirokastër, televizioni i LSI-së nis sulmet ndaj PS-së

Gjirokastër, televizioni i LSI-së nis sulmet ndaj PS-së

Prej disa kohësh televizioni Alpo në Gjirokastër, i kontrolluar prej LSI-së, transmeton në edicionet e lajmeve kronika për Libohovën, ku dukshëm bën përshtypje këndi tejet kritik i trajtimit të lajmit. Kjo do të konsiderohet krejt normale, nëse do të kishim të bënim thjesht me një media të pavarur, roli i së cilës është t’i shërbejë […]

Rrëshqitje dheu në Gjirokastër, rrezikohet një banesë

Rrëshqitje dheu në Gjirokastër, rrezikohet një banesë

Shirat e ditëve të fundit kanë shkaktuar rrëshqitje dherash në Gjirokastër për pasojë janë dëmtuar edhe themelet e një banese në lagjen Punëntori të këtij qyteti. Gjithashtu nga rrëshqitja e dherave është bllokuar një nga rrugët kryesore që lidh lagjen Cfakë me pjesën tjetër të qytetit të gurtë. Kjo situatë është prezente prej 3 ditësh […]

Protesta, PD Gjirokastër mbledh nesër strukturat dhe simpatizantët

Protesta, PD Gjirokastër mbledh nesër strukturat dhe simpatizantët

Në prag të protestës së 18 shkurtit, Partia Demokratike në Gjirokastër do të zhvillojë një takim nesër në orën 16:00 në kinemanë e qytetit, me drejtuesit e strukturave, anëtarët dhe simpatizantët e PD dhe partive aleate, Forumit Rinor dhe Lidhjes Demokrate të Gruas. Të pranishëm në takim pritet të jenë edhe zyrtarë të lartë të […]

Kishte fshehur në xhep dy qese me kanabis, arrestohet në Kakavijë 30-vjeçari

Kishte fshehur në xhep dy qese me kanabis, arrestohet në Kakavijë 30-vjeçari

Nga specialistët e seksionit Kundër Narkotikëve u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit : Emiliano Çuko, 30 vjeç, banues në Lushnje. Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi: Në datë 14.02.2017, në Pikën e Kalimit Kufitar Kakavije nga kontrolli personal i ushtruar i këtij shtetasi nga punonjësit e policisë kufitare, në xhepin e pantallonave iu […]

Musine Kokalari, gruaja Libër, simboli që përmes brishtësisë i qëndroi diktaturës

Musine Kokalari, gruaja Libër, simboli që përmes brishtësisë i qëndroi diktaturës

Nga Mirela Kumbaro Furxhi “Hëm vashë, hëm muzë, hëm hero beteje” e quan Isuf Luzaj vajzën me shifon të zi. Simbol që përmes brishtësisë i qëndroi diktaturës, Gruaja-Libër, Musineja mbetet një personazh që intrigon me kombinimin e çuditshëm që përvijohet, midis profilit shumë të rafinuar, siluetes prej Madone, vështrimit të përhumbur, deklaratave të forta, zgjedhjes […]

Listat e LSI-së për deputetë sipas qarqeve, kush janë të besuarit e Metës për Gjirokastrën

Listat e LSI-së për deputetë sipas qarqeve, kush janë të besuarit e Metës për Gjirokastrën

Pesë maji është afati i fundit për të dorëzuar në KQZ listat shumë-emërore të kandidaturave për deputetë në zgjedhjet e 18 qershorit. Pavarësisht kohës që ka ende në dispozicion për të qartësuar pozicionet e gjithsecilit dhe gjendjen e strukturave, Ilir Meta, përmes ndarjes së detyrave elektorale për njerëzit kryesorë të tij, ka krijuar projeksionin se […]

Dekriminalizimi/ Kryebashkiakut të Tepelenës rrezikon t’i hiqet mandati

Dekriminalizimi/ Kryebashkiakut të Tepelenës rrezikon t’i hiqet mandati

Nëntë funksionarë të lartë, deputetë dhe kryebashkiakë janë në listën e prokurorisë me dyshimin se ata janë subjekt i ligjit të Dekriminalizimit. Top Channel e verifkoi listën e Prokurorisë së Përgjithshme nga burime zyrtare dhe rezultoi se 6 prej tyre janë deputetë dhe 3 kryebashkiakët e Poliçanit, Tepelenës dhe Pogradecit. Artan Gaçi, Armando Prenga, Gledion […]

28 thasë me drogë te magazina në “Zinxhira”, arrestohen dy persona

28 thasë me drogë te magazina në “Zinxhira”, arrestohen dy persona

Ndalohen dy shtetas të shpallur në kërkim për veprat penale “Prodhim dhe shitje e lëndëve narkotike, e kryer në bashkëpunim” dhe “Vjedhje e energjisë elektrike”. Nga specialistët e seksionit Kundër Narkotikëve u bë ndalimi i shtetasve: Hodo Veizi, 47 vjeç, banues në fshatin Kodër – Kardhiq, Gjirokastër. Tauland Veizi, 40 vjeç, banues në fshatin Zenelaj […]