Pas fitores së Trump, bashkia e Sarandës heq bustin e Clinton

Pas fitores së Trump, bashkia e Sarandës heq bustin e Clinton

Në qershor 2016, bashkia e Sarandës vendosi në bulevardin qendror të qytetit, bustin e ish-Sekretares Amerikane të Shtetit, Hillary Clinton, njëherazi ish-kandidate për Presidente të SHBA-ve. Por siç shihet nga fotoja më posohtë busti i saj është hequr pa mbushur vitin. Shumë qytetarë nga Saranda kanë thënë se ky gjest ka lidhje me fitoren e […]

Përkujtohet 74-Vjetori i Çlirimit të Libohovës, Kumbaro: Moment reflektimi, Shqipëria në anën e duhur të historisë

Përkujtohet 74-Vjetori i Çlirimit të Libohovës, Kumbaro: Moment reflektimi, Shqipëria në anën e duhur të historisë

Libohova feston sot 74-vjetorin e Çlirimit nga pushtuesit nazifashistë. Në ceremonitë e organizuara me këtë rast merrte pjesë edhe ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro. Bashkë me kryebashkiaken Luiza Mandi dhe qytetarë të tjerë libohovitë ajo bëri homazhe në varrezat e dëshmorëve. Duke folur për mediat, Kumbaro u shpreh se kjo ngjarje e shënuar në historinë […]

Promovohet libri i Musine Kokalarit, ministrja Kumbaro: Botojmë veprën e plotë dhe restaurojmë shtëpinë

Promovohet libri i Musine Kokalarit, ministrja Kumbaro: Botojmë veprën e plotë dhe restaurojmë shtëpinë

Është promovuar sot në Gjirokastër libri i Musine Kokalarit “Jeta ime universitare”. Takimi kulturor i organizuar me këtë rast u zhvillua në shtëpinë e lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare. Ministrja Mirela Kumbaro gjatë fjalës së saj prezantoi edhe njëherë gjithë aktivitetet e realizuara ditët e fundit mes Tiranës dhe Gjirokastrës në kuadër të 100 vjetorit […]

Dalin pamjet e Klement Balilit teksa feston në resortin e tij në Sarandë (VIDEO)

Dalin pamjet e Klement Balilit teksa feston në resortin e tij në Sarandë (VIDEO)

Lapsi.al publikon sot një video ekskluzive të Klement Balilit, i shpallur në kërkim ndërkombëtar si një prej krerëve të një organizate kriminale që merrej me trafikun e drogës. I etiketuar nga CNN si “Escobari i Ballkanit”, Balili shfaqet në këtë video duke kërcyer gjatë një dasme në resortin e tij “Santa Quaranta” në Sarandë. Bëhet […]

Protesta e opozitës, PD zhvillon takime në Libohovë (FOTO)

Protesta e opozitës, PD zhvillon takime në Libohovë (FOTO)

Partia Demokratike dega Gjirokastër zhvilloi sot në mbrëmje një takim me grupseksionin e Libohovës, ku të pranishëm ishin anëtarë të kësaj partie dhe simpatizantë. Në fokus të takimit është protesta e opozitës e parashikuar të mbahet në Tiranë më 18 shkurt, si dhe afrimi i fushatës elektorale për zgjedhjet e qershorit. Në takim merrnin pjesë […]

Investimi që i kthen shpresën Zagories, drejt përfundimit fabrika e ujit (FOTO)

Investimi që i kthen shpresën Zagories, drejt përfundimit fabrika e ujit (FOTO)

Po shkon drejt fundit në ndërtimi i një fabrike uji në fshatin Sheper të Zagories. Financimi jepet prej kompanisë ndërkombëtare “Skyton Development”, me qendër në Australi dhe shtrirje në shumë vende të botës, ndërsa zbatimi në Shqipëri i projektit kryhet prej kompanisë “STS Development” sh.p.k. Kjo e fundit është një shoqëri me bashkëpronësi investitorin australian […]

Gjirokastra nderon Musine Kokalarin (FOTO)

Gjirokastra nderon Musine Kokalarin (FOTO)

Musine Kokalari është përkujtuar në 100-vjetorin e lindjes së saj në qytetin e Gjirokastrës nga intelektualë, qytetarë dhe të afërm. Qendra kulturore e qytetit mori zyrtarisht emrin e saj në këtë 100-vjetor. Më parë, Musine Kokalarit i është akorduar titulli “Nderi i Qytetit”, i pari që jepet për një grua. Ne ceremoninë që përkujtoi veprën […]

Përkujtohet 100 vjetori i Musine Kokalarit, ministrja Kumbaro: Restaurojmë shtëpinë e saj të lindjes në Gjirokastër

Përkujtohet 100 vjetori i Musine Kokalarit, ministrja Kumbaro: Restaurojmë shtëpinë e saj të lindjes në Gjirokastër

Është përkujtuar në 100 vjetorin e lindjes një prej figurave më dinjitoze të qëndresës kundër diktaturës komuniste, intelektualja Musine Kokalari. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro në ceremoninë kremtuese zhvilluar në mjediset e Bibliotekës Kombëtare, njoftoi se Ministria e Kulturës dhe Instituti i Monumenteve ka përgatitur të plotë projektin e zbatimit për rikonstruksionin e shtëpisë ku […]

Kishte fshehur 55 thasë me kanabis, shpallet në kërkim 40-vjeçari

Kishte fshehur 55 thasë me kanabis, shpallet në kërkim 40-vjeçari

Në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative se në banesën e shtetasit G.D. kishte lëndë narkotike, në datë 09.02.2017, është ushtruar kontroll nga ana e punonjësve të policisë. Nga kontrolli i ushtruar rezultoi se në tavanin e banesës dhe në një kasolle në afërsi të banesës, janë gjetur 55 thasë plasmasi me ngjyrë […]