Njerëzit e Kokëdhimës tentojnë të prishin takimin e PS me emgritantët e Gjirokastrës dhe Vlorës në Athinë

Njerëzit e Kokëdhimës tentojnë të prishin takimin e PS me emgritantët e Gjirokastrës dhe Vlorës në Athinë

Mbrëmjen e kaluar përfaqësues të Partisë Socialiste zhvilluan një takim me emigrantë të qarqeve të jugut (Gjirokastër e Vlorë) që jetojnë në Athinë. Të pranishëm ishin ministrat Kumbaro e Gjiknuri, ish-ministri Bledi Çuçi, zv.ministri Stefan Çipa dhe të tjerë zyrtarë të PS-së në nivel lokal, përfshi këtu kryebashkiakun e Tepelenës, Tërmet Peçi, kreun i PS-së […]

Zbardhet plani/ Ja çfarë përfitoni nga qeveria nëse nuk mbillni kanabis

Zbardhet plani/ Ja çfarë përfitoni nga qeveria nëse nuk mbillni kanabis

Qeveria do të ndërtojë shtëpitë e fermerëve të varfër si dhe do të paguajë shkollimin e fëmijëve të tyre për të parandaluar kultivimin e drogës. Strategjia kundër kanabisit nuk parashikon vetëm goditjen e këtij fenomeni përmes forcës, por ajo përmban edhe një sërë masash ekonomike dhe sociale. Sipas strategjisë, në Shqipëri është evidentuar një sipërfaqe […]

PS në fushatë, Kumbaro e Çuçi takohen në Athinë me emigrantët nga Gjirokastra (FOTO)

PS në fushatë, Kumbaro e Çuçi takohen në Athinë me emigrantët nga Gjirokastra (FOTO)

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro,  koordinatori i PS-së për qarkun Gjirokastër, Bledi Çuçi, deputeti i Tepelenës, Dashamir Kamberi, kreu i PS-së Gjirokastër Flamur Golemi zhvilluan mbrëmë një takim me emigrantë shqiptarë në Athinë. Takimi vjen në prag të fushatës elektorale për zgjedhjet e 18 qershorit. “Një takim i jashtëzakonshëm në Athinë, me pjesën më të […]

E papritur/ Jep dorëheqjen Zamira Rami, Gjirokastra shkon në zgjedhje

E papritur/ Jep dorëheqjen Zamira Rami, Gjirokastra shkon në zgjedhje

Kavaja nuk është qyteti i vetëm që do të ketë zgjedhje të jashtëzakonshme, për shkak të shkarkimit të Elvis Roshit. Zgjedhje lokale pritet të mbahen edhe në Bashkinë Gjirokastër, pasi kryebashkiakja Zamira Rami do të japë së shpejti dorëheqjen nga detyra. Burime të ArgjiroLajm.net thonë se ky vendim i papritur lidhet me zgjedhjet parlamentare të […]

Lajthit eurodeputeti grek: Të aneksojmë Gjirokastrën, të shpallet autonomia e “Vorio Epirit”

Lajthit eurodeputeti grek: Të aneksojmë Gjirokastrën, të shpallet autonomia e “Vorio Epirit”

Ndërkohë që qeveria greke reagon për çdo rast, kur ndonjë shqiptar apo i huaj krijon me pëllëmbë shqiponjën dykrenare, nuk shqetësohen aspak për gjuhën irredentiste të përfaqësuesve grekë në Parlamentin Europian. Europarlamnetari i Greqisë Notis Marias ka kërkuar shpalljen e Autonomisë në Epirin e Veriut. Gjatë një aktiviteti të mbajtur më 27 mars 2017 në […]

Debate në Dropull, bashkëshortja e Spiro Kserës: Të mos flitet shqip në mbledhjet e Këshillit Bashkiak

Debate në Dropull, bashkëshortja e Spiro Kserës: Të mos flitet shqip në mbledhjet e Këshillit Bashkiak

Mbledhja e sotme e Këshillit Bashkiak të Dropullit është shoqëruar me debate. Këshilltarja e Partisë Socialiste Mirela Çabeli ka ngritur çështjen e pastrimit të mbetjeve urbane në fshatrat e Dropullit, duke kërkuar të bëhet transparenca e kontratës së firmës që kryen pastrimin. Por kjo është refuzuar nga kreu i këshillit, Spiro Diamanti, ndërsa kryebashkiaku Arhilea […]

Bashkia Dropull jep titull “Qytetar Nderi” për shkrimtarin Nasho Jorgaqi

Bashkia Dropull jep titull “Qytetar Nderi” për shkrimtarin Nasho Jorgaqi

Bashkia e Dropullit ka nderuar me titullin “Qytetar Nderi” shkrimtarin Nasho Jorgaqi, me motivacionin “Për kontributin e tij në studimin, stimulimin dhe promovimin e letërsisë dhe kulturës së minoritetit etnik grek në Shqipëri”. Nderimi për shkrimtarin erdhi pas propozimit të Departamentit të Gjuhës dhe Qytetërimit Grek në Universitetin “Eqerem Çabej” të Gjirokastrës. Vetë shkrimtari u […]

Kapen 230 kg marijuanë në kufirin greko-shqiptar, në pranga 4 grekë

Kapen 230 kg marijuanë në kufirin greko-shqiptar, në pranga 4 grekë

Një ngarkesë prej 230 kilogramësh marijuanë është kapur në kufirin greko-shqiptar, në një operacion të zhvilluar nga policia greke. Në kuadër të këtij operacioni të realizuar në fshatin Likostomo, Janinë, janë arrestuar 4 persona me kombësi greke. Fillimisht është ndaluar një mjet në të cilin ndodheshin dy femra, përkatësisht 25 dhe 24 vjeç të cilat […]