Zgjedhjet, Flamur Golemi vijon me takimet në Antigone (FOTO)

Zgjedhjet, Flamur Golemi vijon me takimet në Antigone  (FOTO)

Kandidati për deputet i Partisë Socialiste në Gjirokastër, Flamur Golemi, ka vijuar sot takimet elektorale me banorë dhe strukturat e PS-së në Antigone. Në fshatin Asim Zeneli ai është pritur nga ish-kryetari i kësaj komune dhe para pak kohësh, ish-nënkryetari i Bashkisë Gjirokastër, Ylli Muho, si dhe nga banorë të tjerë të fshatit. Teksa poston […]

S’ka marrëveshje, dështon edhe takimi i dytë Rama-Basha

S’ka marrëveshje, dështon edhe takimi i dytë Rama-Basha

Takimi i sotëm mes Ramës dhe Bashës në Presidencë me ndërmjetësimin e Bujar Nishanit nuk ka prodhuar asgjë të re sikundër në fakt edhe pritej. Palët janë sërish në qëndrimet e tyre të mëparshme. I pari që doli nga takimi ishte kryeministri Rama, i cili dha lajmin se nuk marrëveshje me opozitën, duke ripësëritur edhe […]

Gjirokastër, probleme me hipotekat, shqyrtohen dosjet e para 10 viteve

Gjirokastër, probleme me hipotekat, shqyrtohen dosjet e para 10 viteve

Prej më shumë se 10 vjet zyra e hipotekës në Gjirokastër thuajse ishte inekzistetnte, kjo pasi shumë kërkesa të qytetarëve arkivoheshin pa iu kthyer asnjë përgjigj. Por kohët e fundit kjo zyrë ka filluar të trajtojë praktika të prapambetura që nga viti 2005. Sipas kreut të kësaj zyre, ekzistojnë praktika të cilave askush nuk ju […]

Me Tritan Shehun në krye, PD Gjirokastër mobilizohet për protestën në Kavajë (FOTO)

Me Tritan Shehun në krye, PD Gjirokastër mobilizohet për protestën në Kavajë (FOTO)

Partia Demokratike në Gjirokastër ka zhvilluar sot mbledhjen e kryesisë, ku është diskutuar për oranizimin e protestës së opozitës më 7 maj në Kavajë. Në këtë mbledhje ishte i pranishëm edhe Tritan Shehu, i cili pritet të jetë kandidati i PD-së në Gjirokastër. “Sapo përfundoi mbledhja e kryesisë së PD Gjirokastër për organizimin e protestës […]

Vrasja mafioze e tepelensit, dosja në gjykatë me 4 të pandehur

Vrasja mafioze e tepelensit, dosja në gjykatë me 4 të pandehur

Dosja për ekzekutimin e Elton Çiçës i është dërguar gjykatës për hetim. Për ngjarjen, pas hetimeve dhe kopsitjes se dosjes, Prokuroria Prane Gjykates se Shkalles se Pare Tirane ka caktuar edhe 4 të pandehur: Te pandehurit   1.      Jani Alia, akuzuar perkryerjen e vepres penale “Vrasjeme paramendim”, te kryer nebashkepunim dhe “Mbajtja pa lejee armeve, municionit luftarak,bombave apo minave”,  veprapenale te parashikuara nga nenet78 e 25 dhe 278/5 i Kodit Penal. 2.      Renato Milloshi, akuzuar perkryerjen e vepres penale“Moskallezim krimi”, parashikuarnga neni 300 i Kodit Penal. 3.      Alban Trimi, akuzuar perkryerjen e vepres penale “Kryerjae veprimeve qe pengojne zbulimin e se vertetes”, parashikuar nga neni301 i Kodit Penal. 4.      Redian Rraja, akuzuar perkryerjen e vepres penale “Kryerjae veprimeve qe pengojne zbulimin e se vertetes” parashikuar nga neni301 i Kodit Penal. VRASJA  Elton Çiça, i njohur si i forti i Tepelenës, u qëllua me dy plumba në një […]

Ish-deputeti i PS në Korçë kandidon në Gjirokastër me partinë e Gjinushit

Ish-deputeti i PS në Korçë kandidon në Gjirokastër me partinë e Gjinushit

Duket se aleati tradicional i Partisë Socialiste, Skënder Gjinushi ka mundur të bindë edhe një socialist që të kandidojë me siglën e tij. Mjeku Ylli Ziçishti, deputeti socialist i qarkut të Korçës, do të jetë i pari i listës së PSD-së në qarkun e Gjirokastrës. Ziçishti ishte një nga deputetët që mbeti jashtë listës së […]

Çaji i Buretos dhe Çajupit në Librin e Kuq të specieve të rrezikuara

Çaji i Buretos dhe Çajupit në Librin e Kuq të specieve të rrezikuara

Shqipëria përballet me nivelin më të lartë të humbjes së bimësisë së rrallë në Evropë. Një raport i PNUD-it mbi Menaxhimin e Ekosistemit në Basenin e Liqenit të Prespës tregon se çaji shqiptar i malit (Sideritis Raeseri) është një nga bimët më të rrezikuara në Shqipëri. Në këtë raport theksohet se, në listën e Specieve të […]