Si e kishte paralajmëruar Nostradamusi 500 vjet më parë zjarrin në katedralen Notre Dame

Si e kishte paralajmëruar Nostradamusi 500 vjet më parë zjarrin në katedralen Notre Dame

Zjarri që shkrumboi një pesë të mirë të katedrales së famshme të Parisit, Notre Dame, të hënën e kaluar, thuhet se është paralajmëruar 500 vjet më parë nga profeti francez, Nostradamus, në koleksionin e tij që parashikon ngjarje të së ardhmes. “Një simbol i krishterimit në Francë apo Spanjë do të digjet në pastrimin e […]

Gjykata e Gjirokastrës ngelet pa ‘çati’. Kush do ta zëvendësojë Albina Spahën?!

Gjykata e Gjirokastrës ngelet pa ‘çati’. Kush do ta zëvendësojë Albina Spahën?!

Një tjetër gjykatë në vend mbetet pa kryetar, për shkak të moskalimit vettingut. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra kryetaren e Gjykatës së Gjirokastrës Albina Spahaj. Trupa gjykuese që kreu procesin e Vettingut, përbëhej nga Xhensila Pine, Genta Tafa Bungo dhe Pamela Qirko. Albina Spaha e ka nisur karrierën në sistemin gjyqësor […]

Konflikti në familjen Petro nxjerr zbuluar Bashkinë Gjirokastër. Lejet e ndërtimit janë dhënë pasi objektet kanë përfunduar (VIDEO)

Konflikti në familjen Petro nxjerr zbuluar Bashkinë Gjirokastër. Lejet e ndërtimit janë dhënë pasi objektet kanë përfunduar (VIDEO)

Konflikti pronësor i familjes Petro nga Gjirokastra i trajtuar një ditë më parë në rubrikën ‘Shihemi në gjyq’ në Tv Klan, i zbuloi publikut edhe një anë tjetër të mënyrës se si funksionojnë institucionet në Shqipëri. Konkretisht në këtë rast Bashkia Gjirokastër, e cila ka dhënë leje ndërtimi pasi objekti kishte përfunduar së ndërtuari. Të […]

Zamira Ramin s’e mbajnë nervat, i përgjigjet ashpër Mirela Kumbaros: Njeri me fiksime, po luan pingpong. Ne thjesht bëmë njoftimin, nuk i ndalojmë dot makinat në kalldrëmet e reja

Zamira Ramin s’e mbajnë nervat, i përgjigjet ashpër Mirela Kumbaros: Njeri me fiksime, po luan pingpong. Ne thjesht bëmë njoftimin, nuk i ndalojmë dot makinat në kalldrëmet e reja

Pak pasi ish-ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro i bëri thirrje Bashkisë Gjirokastër, për të penguar qarkullimin e mjeteve të tonazhit të rëndë në zonën e pazarit, në mënyrë që të mos dëmtohen kalldrëmet e restauruara, ka reaguar bashkia përmes një deklarate. Dukshëm është një deklaratë me tona të larta dhe me nervozizëm brenda, ndonëse Kumbaro […]

Plas ‘sherri’ për kalldrëmet në Gjirokastër, Mirela Kumbaro thirrje Zamira Ramit: Ndalo mjetet e tonazhit të rëndë, po dëmtohen pjesët e restauruara

Plas ‘sherri’ për kalldrëmet në Gjirokastër, Mirela Kumbaro thirrje Zamira Ramit: Ndalo mjetet e tonazhit të rëndë, po dëmtohen pjesët e restauruara

Teksa vijojnë punimet për restaurimin e kalldrëmeve në Pazarin e Gjirokastrës, në pjesën përballë godinës së Këshillit të Qarkut është vërejtur një punë jo e mirë. Pjesë të caktuara të atij kalldrëmi nuk janë si në gjendjen e mëparshme. Për këtë ka reaguar edhe ish-ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro dhe njëherazi deputete e qarkut. Kumbaro […]

Pas Albina Spahës, tre njerëz të tjerë nga Gjirokastra presin radhën për vetting

Pas Albina Spahës, tre njerëz të tjerë nga Gjirokastra presin radhën për vetting

Pas shkarkimit të Albina Spahës nga komisioni i vettingut, të tjerë njerëz të sistemit të drejtësisë në Gjirokastër do të kalojnë në skaner. KPK ka përzgjedhur me anë të shortit edhe tre gjyqtarë të Gjykatës së Apelit në Gjirokastër, për të cilët  ka nisur tashmë verifikimi i trefishtë për ligjshmërinë e pasurive, pastërtinë e figurës […]

Vettingu, ja përse u shkarkua kryetarja e Gjykatës Gjirokastër

Vettingu, ja përse u shkarkua kryetarja e Gjykatës Gjirokastër

Kryetarja e Gjykatës së Gjirokastrës Albina Spaha u shkarkua sot nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Komisioni e gjeti atë gjatë hetimit administrativ me probleme në kriterin e pasurisë. Trupa gjykuese e përbërë nga Xhensila Pine kryesuese, Genta Tafa (Bungo) anëtare dhe Pamela Qirko relatori vendosi në favor të shkarkimit pasi e hetoi Spahan në […]

Gjirokastër, pirgje me plehra edhe në lagjen ‘Palorto’, ankohen banorët: S’kemi kosha… (VIDEO)

Gjirokastër, pirgje me plehra edhe në lagjen ‘Palorto’, ankohen banorët: S’kemi kosha… (VIDEO)

Një ditë më parë Argjirolajm.net denoncoi situatën e pazakontë në lagjen ’18 Shtatori’ në Gjirokastër, ku pirgjet me plehra dergjen rrugëve duke rrezikuar shëndetin e qytetarëve. E njëjta situatë mbizotëron edhe në lagjen ‘Palorto’. Nga një vëzhgim i bërë sot prej Televizionit Gjirokastra plehrat enden rrugëve të lagjes. Banorët ankohen se nuk kanë kosha ku […]

Emërohet kryeprokurori i ri i Sarandës

Emërohet kryeprokurori i ri i Sarandës

Janë miratuar sot nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë emërimet për drejtuesit e prokurorisë së Durrësit dhe Sarandës. Gjatë mbledhjes së mbajtur sot nga KLP u emëruan gjithashtu edhe disa prokurorë në Tiranë. Deri më tani mësohet se Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka caktuar Sali Hasën, drejtues të përkohshëm të Prokurorisë Sarandë pas shkarkimit […]

Memaliaj, pronari i makinës kap hajdutët duke i vjedhur targat. Ja për çfarë do të përdoreshin

Memaliaj, pronari i makinës kap hajdutët duke i vjedhur targat. Ja për çfarë do të përdoreshin

Në orët e para të ditës së sotme, disa persona të identifikuar kanë tentuar të vjedhin targat e një automjeti të tipit “Ford Focus”, në Memaliaj. Autorët janë kapur në flagrancë nga pronari i automjetit, të parkuar pranë banesës së tij. Zotëruesi i “Ford Focus”it i ka ndjekur atentatorët për disa metra, duke i detyruar […]