Ilir Meta bën lëvizjen e radhës për thellimin e krizës politike. Pritet shpërndarja e Parlamentit?

Ilir Meta bën lëvizjen e radhës për thellimin e krizës politike. Pritet shpërndarja e Parlamentit?

Presidenti i Republikës, Ilir Meta i është drejtuar përmes një kërkesë KQZ, ku i kërkon informacion sa është numri i deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë dhe sa është vakanca në të pas dorëzimit të mandateve nga deputetët e opozitës në muajin shkurt të këtij viti dhe ezaurimit të listë së kandidatëve. Aktualisht, Parlamenti ka 122 […]

Kryetari ‘kukull’ i Vangjel Tavos, shkresë KZAZ-së për të penguar zgjedhjet në Dropull

Kryetari ‘kukull’ i Vangjel Tavos, shkresë KZAZ-së për të penguar zgjedhjet në Dropull

Bashkia e Kukësit dhe Bashkia e Skraparit, e Shkodrës Dropullit dhe e Gjirokastrës nisin zbatimin e dekretit të Presidentit Meta i cili anulon 30 qershorin si datën e zgjedhjeve. Kërkesa mban datën 14 qershor 2019 dhe i drejtohet Komisioneve Zonale të Administrimit Zgjedhor përkatëse. Në kërkesë kërkohet heqja e listave të zgjedhësve të afishuara në […]

Opozita vendos sot për protestën e radhës

Opozita vendos sot për protestën e radhës

“Opozita e Bashkuar” ka nisur përgatitjet për protestën e ardhshme kombëtare, e nënta radhazi. Mësohet se këtë të premte do të vendoset data e protestës, pas një pauze dy javore. Në këtë funksion, në orën 12:00 Basha ka thirrur aleatët e koalicionit opozitar në një takim në selinë blu. Ndërsa në orën 18:00, kryedemokrati ka […]

E habitshme/ Deputetja e LSI në Gjirokastër voton pro rezolutës për shkarkimin e Ilir Metës

E habitshme/ Deputetja e LSI në Gjirokastër voton pro rezolutës për shkarkimin e Ilir Metës

Janë 25 deputetë të opozitës së re në Parlament që sot bashkuan votat me mazhorancën për të miratuar rezolutën që dënon vendimin e presidentit Ilir Meta për të shfuqizuar 30 qershorin si datë për zgjedhjet lokale. Ky votim tregon se dy grupet parlamentare të formuara nga deputetët e hyrë nga listat e PD dhe LSI […]

Del autopsia e të riut nga Këlcyra

Del autopsia e të riut nga Këlcyra

Një 17-vjeçar nga Këlcyra, i cili ishte denoncuar i zhdukur prej katër ditësh nga familjarët, është gjetur i mbytur në lumin Vjosa. Matias Rizallari dyshohet se mesditën e se dielës është mbytur në lumin Vjosa ndërsa lahej. Sipas burimeve në Policinë lokale i riu është parë në afërsi të lumit dhe prej asaj dite familjarët […]

Deputetja e Gjirokastrës ‘mbron’ Ilir Metën, voton kundër rezolutës që i hap rrugë shkarkimit të Presidentit

Deputetja e Gjirokastrës ‘mbron’ Ilir Metën, voton kundër rezolutës që i hap rrugë shkarkimit të Presidentit

Në seancën e sotme parlamentare të Kuvendit u votua me 100 vota pro për Rezolutën kundër dekretit të Presidentit të Republikës, Ilir Meta, për shtyrjen e zgjedhjeve vendore. Mes 110 deputetëve të pranishëm në sallë që morën pjesë në votim, 7 kanë votuar kundër, 2 abstenim ndërsa 1 nuk ka votuar. Sikurse pritej, 7 deputetët […]

Kapet i riu nga Tepelena, pjesë e grupit të shtetasit turk që trafikonte klandestinë

Kapet i riu nga Tepelena, pjesë e grupit të shtetasit turk që trafikonte klandestinë

Në Elbasan finalizohet operacioni i koduar “Tranzit”, ku janë vënë pranga një grup kriminelësh në fushën e kontrabandimit të klandestinëve, nga vendet e treta. Operacioni i drejtuar nga Drejtoria Qendrore në Departamentin e Policisë Kriminale në bashkëpunim me Drejtorinë e Policisë Elbasan, ka vënë nën pranga 8 pjesëtarë të grupit kriminal, ndër ta kreu i […]