Të pathënat e investimit në Këlcyrë, për një shesh dhe lulishte bashkia do të rrafshojë 27 ndërtesa

Të pathënat e investimit në Këlcyrë, për një shesh dhe lulishte bashkia do të rrafshojë 27 ndërtesa

Nga Fjori Sinoruka/ BIRN Nga 619 ndërtesa që ndodhen në qytezën e Këlcyrës, 27 janë planifikuar të shemben për të rijetëzuar një shesh me kosto 200 milion lekë, një projekt për të cilin banorët akuzojnë bashkinë për mungesë transparence mbi vlerën e dëmshpërblimit të banesave që do të shemben.  Censusi i vitit 2011 rregjistroi gjithsej […]

Rruga Kardhiq-Delvinë, nis puna për tenderimin e ndërtimit të tunelit

Rruga Kardhiq-Delvinë, nis puna për tenderimin e ndërtimit të tunelit

Këshilli Teknik i Autoritetit Rrugor Shqiptar njofton se ka miratuar termat e referencës duke i hapur rrugë fillimit të procedurës për garën e ndërtimit të tunelit të Kardhiq-Sarandë, Loti 7. Referuar njoftimit, kontrata më e përshtatshme për ndërtimin e tunelit është kontrata “Lump sum, Price escalation”. “Kjo kontratë është përzgjedhur duke mbajtur parasysh rekomandimet nga […]

Sondazhi italian për zgjedhjet lokale, opozita fiton Bashkinë Gjirokastër. Ja votat për secilën parti

Sondazhi italian për zgjedhjet lokale, opozita fiton Bashkinë Gjirokastër. Ja votat për secilën parti

Bashkia Gjirokastrës e cila aktualisht drejtohet nga LSI-ja sipas sondazhit të “GPF Inspiring Research”, prezantuar në Report Tv, duket se do të garantojë një garë të fortë. Rezultatet ndahen si më poshtë, por në rast koalicioni mes partive opozitare në zgjedhjet lokale atëherë rezultatet do të ndahen shumë ngushtë. 46-50% kanë zgjedhur Partinë Socialiste, ndërsa […]

Përfundon projekti për rrugën e re të Zagorisë

Përfundon projekti për rrugën e re të Zagorisë

Këshilli Teknik i Autoritetit Rrugor Shqiptar u kërkon kompanive konsulentë të projektit për aksin rrugor “Gjirokastër –Libohovë-Poliçan-Zagori” që të plotësojnë projektin me procedurat e shpronësimit. Referuar njoftimit zyrtar, Këshilli mori në shqyrtim projekt-zbatimin e objektit: “Studim projektim i aksit rrugor Gjirokastër –Libohovë-Poliçan-Zagori”, prezantuar nga shoqëritë “S.D.C” shpk, “Albegis & Co” shpk., dhe “HE &SK 11” […]

Estradë nga Gjirokastra, çojnë karrige e tavolina sipër kodrës që ‘udhëheqja’ të shikojë stërvitjen e zjarrfikësve (FOTO)

Estradë nga Gjirokastra, çojnë karrige e tavolina sipër kodrës që ‘udhëheqja’ të shikojë stërvitjen e zjarrfikësve (FOTO)

Shërbimi Zjarrfikës në Gjirokastër zhvilloi sot një stërvitje të emërtuar ‘Derviciani 2019’ në kuadër të masave të përgatitjes për sezonin veror, ku natyrshëm ka më shumë zjarre se pjesa tjetër e vitit. Normal që këtu s’ka ndonjë lajm pasi stërvitje të tilla janë pjesë integrale e punës së shërbimit zjarfikës, njësoj siç bën stërvitje ushtria […]

Bllokohen ilaçe kontrabandë në Kakavijë

Bllokohen ilaçe kontrabandë në Kakavijë

Specialistë të strukturave të Drejtorisë Antitrafik, në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave, në bashkëpunim me Degën Doganore Kakavijë, kanë bllokuar në Pikën e Kalimit Kufitar Kakavijë ilaçe kontrabandë. Policia thotë se “gjatë kryerjes së procedurave të kontrollit në autobuzin e linjës Greqi-Shqipëri, me drejtues mjeti me inicialet V.V,u konstatua një kuti e cila në përmbajtje […]

Pamje të tjera nga aksidenti në Gjirokastër, shihni si ka përfunduar kamioni (VIDEO)

Pamje të tjera nga aksidenti në Gjirokastër, shihni si ka përfunduar kamioni (VIDEO)

Një aksident rrugor është regjistruar mesditën e së mërkurë në aksin Gjirokastër- Tepelenë, si pasojë e të cilit kanë mbetur të lënduar 2 persona. Në aksident është përfshirë një automjet tip “Benz” dhe një kamion, e ndërsa mësohet se dy personat, identiteti i së cilit nuk bëhet edhe i ditur, kanë marrë plagë të lehta […]

Gjirokastër, aksident në Virua, dy të plagosur (VIDEO)

Gjirokastër, aksident në Virua, dy të plagosur (VIDEO)

Një aksident rrugor është regjistruar mesditën e së mërkurë në aksin Gjirokastër- Tepelenë, si pasojë e të cilit kanë mbetur të lënduar 2 persona. Në aksident është përfshirë një automjet tip “Benz” dhe një kamion, e ndërsa mësohet se dy personat, identiteti i së cilit nuk bëhet edhe i ditur, kanë marrë plagë të lehta […]

Fitoi sondazhin me Krenar Kullën, vetëshpallet kandidat i opozitës për Bashkinë Libohovë

Fitoi sondazhin me Krenar Kullën, vetëshpallet kandidat i opozitës për Bashkinë Libohovë

Edhe pse opozita ka deklaruar deri më tani se nuk do të futet në zgjedhjet lokale dhe se s’ka zyrtarizuar asnjë kandidat, në terren gjërat janë ndryshe. Të paktën në Bashkinë Libohovë duket se PD-ja do të kandidojë Adil Xhelilin. Përmes një reagimi në Facebook, ai është vetëshpallur kandidat fill pas përfundimit të një sondazhi tek […]

Deputeti i ‘djegur’ i Gjirokastrës lëshon broçkullën e radhës: Punimet në kalldrëm nuk janë diskutuar me UNESCO-n

Deputeti i ‘djegur’ i Gjirokastrës lëshon broçkullën e radhës: Punimet në kalldrëm nuk janë diskutuar me UNESCO-n

Ish- deputeti i Partisë Demokratike për Qarkun e Gjirokastrës Tritan Shehu, i ftuar mesditën e sotme në studion e lajmeve të Fax News ka folur për punimet që po kryhen në kalldrëmin e Gjirokastrës. Sipas Shehut, punimet në atë kalldrëm po kryhen në kundërshtim me ligjin pasi, kemi të bëjmë me një zonë të mbrojtur […]

1 2 3 749