30 qershori iku! Tani fillojnë problemet për Lulzim Bashën

30 qershori iku! Tani fillojnë problemet për Lulzim Bashën

Nga Carlo Bollino Duke pritur të IK RAMA, po ikën 30 qershori. Etapa e parë themelore e betejës totale të ndërmarrë nga Lulzim Basha dhe Sali Berisha kundër qeverisë së Edi Ramës, tashmë humbi. Sido që të shkojnë punët të dielën, premtimi që në 30 qershor nuk do të kishte zgjedhje doli se ishte gënjeshtra […]

Mund të fitosh me Edi Ramën, por nuk fiton dot me Amerikën!

Mund të fitosh me Edi Ramën, por nuk fiton dot me Amerikën!

Nga Skënder Minxhozi/ Të dielën kemi zgjedhje. Ose votime, mund t’i quajmë si të duam. Fakti është se mbi 5000 qendra votimi do të jenë të hapura, për të pritur ata që nuk do i drejtohen plazheve ose që nuk do të protestojnë duke bojkotuar, sharë e shfryrë kundër qeverisë. Engima e parë u zgjidh […]

Në kujtim të djersës së një populli të tërë

Në kujtim të djersës së një populli të tërë

Nga Mentor Kikia Kur shikojmë këtë foto, në mëndje sjellim menjëherë komunzimin, aksionet vullnetare(apo të punës së detyruar, pa pagese). Ndërsa unë më shumë se komunizmën, shikoj djersën e një populli të tërë, derdhur në çdo cep të vendit. Falë kësaj pune, bregdeti i jugut u shndërrua në një mrekulli dhe kudo u mbollën mijëra […]

Artan Fuga: Deputetët janë kopila, pse nuk votoj në 30 Qershor

Artan Fuga: Deputetët janë kopila, pse nuk votoj në 30 Qershor

Nga Artan Fuga U dekretua edhe një datë tjetër për zgjedhje nga ana e Presidentit të Republikës, ajo e 13 tetorit 2019! Mirëpo, sado juridike që të jetë, unë i qendroj përsëri mendimit tim që pa një pjesëmarrje në votime të subjekteve politikë kryesorë, zgjedhjet me këtë kushtetutë që kemi, nuk mund të jenë legjitime! […]

Sikur Gjirokastra e Tepelena të imitonin Shkodrën, Lulzim Basha nuk do të shkonte dot as tek shtëpia e vjehrrit

Sikur Gjirokastra e Tepelena të imitonin Shkodrën, Lulzim Basha nuk do të shkonte dot as tek shtëpia e vjehrrit

Nga Mero Baze/ TemA Në Shkodër po ndodh një skenar I shëmtuar, që I shkon portretit të Voltana Ademit, por jo Shkodrës. Një tufë cubash me rrogë shteti, kanë bllokuar pedonalen e qytetit me qëllim që të konfortohen me mbështetësit e Partisë Socialiste që kanë takimin e tyre elektoral. Skena të tilla të ngjashme, Shqipëria […]

Të dashur protestues, ju ma shpifni!

Të dashur protestues, ju ma shpifni!

Nga Mustafa Nano Të martën në mesditë unë pata regjistrimin e “Provokacijas”, që u transmetua mbrëmjen e po asaj dite. Ishte një ditë pas publikimit të përgjimeve të bëra nga Bild-i lidhur me zgjedhjet lokale në Dibër. Dhe më duhet t’ju them se isha i mbushur me zemërim për shkak të manipulimit industrial të votës […]

Shqipëria po shkon drejt humnerës

Shqipëria po shkon drejt humnerës

Nga Veton Surroi Po të ishte Shqipëria ndërmarrje ekonomike me aksione në bursë ndërkombëtare, menaxhmenti i saj do të duhej të mbante mbledhje urgjente e të përhershme alarmi me vetëm një pikë të rendit të ditës: si të ndalet rënia e vlerës së aksioneve? Në fillim të këtij viti përllogaritja e ‘bursës’ do të ishte […]

Shqiptarët duke zbatuar dekretin e presidentit! (Qeshim, pasi për të qarë do të kemi kohë boll)

Shqiptarët duke zbatuar dekretin e presidentit! (Qeshim, pasi për të qarë do të kemi kohë boll)

Nga Mentor Kikia Përtej gjithë asaj që po ndodh, kësaj katrahure, ku qeni nuk e njeh më të zotin, nuk i mungojnë as notat e humorit, pavarësisht se një humor i zi. Njerëz duke sulmuar ndërtesat publike ku janë vendosur KZAZ-të, kur pyeten nga gazetarët se përse e bëjnë, përgjigjen: -Po zbatojmë dekretin e presidentit! […]

Shqipëria mbi të gjitha, o delenxhinj

Shqipëria mbi të gjitha, o delenxhinj

Nga Artur Ajazi Prej muajsh dhe veçanarisht prej disa ditësh (madje pas 8 qershorit) qarqe të rrezikshme që nuk është e tepërt ti them se janë antishqiptare, po ekzaltohen, po ulurasin, po u bien tambureve duke lajmëruar se “nuk hapen negociatat për Shqipërinë”. Individë të molepsur pas korrupsionit, të kamur me milionat e shqiptarëve, individë […]