Mesazhet e Tuqididit, letrat e Nolit dhe “dropulliti” Nasho Jorgaqi…

Mesazhet e Tuqididit, letrat e Nolit dhe “dropulliti” Nasho Jorgaqi…

Ilir Mborja Bashkia e Dropullit ka nderuar me titullin “Qytetar Nderi” shkrimtarin Nasho Jorgaqi, me motivacionin “Për kontributin e tij në studimin, stimulimin dhe promovimin e letërsisë dhe kulturës së minoritetit etnik grek në Shqipëri”. Nderimi për shkrimtarin erdhi pas propozimit të Departamentit të Gjuhës dhe Qytetërimit Grek në Universitetin “Eqerem Çabej” të Gjirokastrës. Gazetari […]

Disa gënjeshtra që duhen çmontuar për krizën!

Disa gënjeshtra që duhen çmontuar për krizën!

Nga Mero Baze Për të shkuar tek e vërteta e krizës, duhen çmontuar gënjeshtrat që ngritën mitin e krizës artificiale. Gënjeshtra e parë është që opozita nuk hyn në zgjedhje, pasi ka frikë se nuk do jenë të lira e të ndershme nëse nuk ka qeveri teknike. E vërteta që besohet është se opozita, po […]

‘Funerali i hijes’ së Odise Kotes

‘Funerali i hijes’ së Odise Kotes

Odise Kote, poet e romancier, tregimtar, po edhe publicist, po edhe me sprova dramaturgjie (monodrama Performance, 2015) së fundmi ka dalë përpara lexuesit me romanin e tij të fundit Funerali i hijes. Botim i shtëpisë Botuese TOENA. Shpesh nuk i japim rëndësi titullit, ose e shohim si një kartvizitë neutrale për “njohjen” që do të […]

Kolumbia ka rotacion… Lazarati nuk i bleu dot zgjedhjet as në Gjirokastër!

Kolumbia ka rotacion… Lazarati nuk i bleu dot zgjedhjet as në Gjirokastër!

Disa pikëpyetje retorike në lidhje me përhapjen e drogës dhe ndikimin e saj elektoral. A përcakton dot ai që kontrollon prodhimin dhe trafikun e drogës, dhe cilësinë e votës, për kë shkon dhe kush fiton? Po fryma për ndryshim çfarë roli luan? Nga Mentor Nazarko Një nga argumentet kryesore të Partisë Demokratike, të protestës së […]

Çfarë janë portalet (në shqip) dhe çfarë nuk janë

Çfarë janë portalet (në shqip) dhe çfarë nuk janë

Ardian Vehbiu Këto ditë të gjithë po flasin për “portale” – sidomos pas një kritike që u bëri këtyre kryeministri Edi Rama. Tani, se çfarë janë tamam këto “portale” të gjithë e dimë dhe askush nuk e di. Në anglishten e Internetit, termi portal shënjon një lloj specifik uebsajti, e cila shërben si pikë unike […]

Kur nuk do të ekzistojë më Maqedonia?

Kur nuk do të ekzistojë më Maqedonia?

Nga Blendi Fevziu Vullnetet politike testohen në momente delikate. Deklaratat vihen në provë kur vjen momenti për t’i konkretizuar ato. Ajo që po ndodh në Maqedoni, është as më shumë dhe as më pak, rrënimi i një filozofie politike që dukej se ishte pranuar nga të gjithë. Eshtë rrënimi i një Maqedonie multietnike me bashkëjetesën […]

10 huqet e ndyra të shqiptarëve

10 huqet e ndyra të shqiptarëve

Nga Bledi Mane -Kanë një shprehje interesante tironcit e vjetër: Vesi del me shpirtin. Për veset e lindura edhe shkenca ngre duart lart por sot flasim për veset e mësuara, të imponuara apo të kopjuara. Si racë e rrahur nga dimër i ashpër dhe diell përvëlues, me jastëk malin dhe legen me ujë të kripur […]

Të mësojmë nga Bill Gates

Të mësojmë nga Bill Gates

Fondacioni Bill & Melinda Gates shpenzon më shumë para çdo vit në ndihmat për zhvillim sesa shumica e qeverive të pasura. Çdokush – nga zyrtarët dhe burokratët e zgjedhur deri te votuesit dhe taksapaguesit – mund të mësojë nga fondacioni më i madh bamirës në botë.   Nga Bjorn Lomborg, Project Syndicate Çdokush – nga […]

Në Libohovë 26 vjet më parë kur ndërroheshin sistemet

Në Libohovë 26 vjet më parë kur ndërroheshin sistemet

Nga Osman Buzo Në 1989 gjermanëve të ndarë, u ishte përulur gjer në dhe muri Berlinez e ata ishin ngrohur nga dielli i vëllazërimit. Në qytetin Gjirokastrës  në fillim u sulmuan  kukullat.. e teatrit, ku unë punoja prej 25 vjetësh.- Dinastia e pesëqind kukllave ngelën jetime.  Nga Regjisor isha emëruar Drejtor i shtëpisë së kulturës […]

“Nëse i hedh ushtarakët në rrugë, ata do të vjedhin e vrasin!”

“Nëse i hedh ushtarakët në rrugë, ata do të vjedhin e vrasin!”

Gazetari Flamur Vezaj në një status në Facebook ka reaguar pas lajmit se dy nga grabitësit e bankës në rrugën Tiranë-Rinas ishin ish ushtarakë. Vezaj ka ngritur shqetësimin për forcat e armatosura, duke deklaruar se shumë ushtarakë janë liruar nga detyra pasi i ka përfunduar kontrata, e në këto rrethana janë kthyer në vrasës me […]