Terrori si normalitet!

Terrori si normalitet!

Nga Felix Steiner (Opinionist në Deutsche Welle) …dhe tani Mançesteri! Përsëri terror në zemër të një metropoli të Evropës. Një tjetër sulm ndaj njerëzve që donin vetëm të argëtoheshin. Një atentat vetëvrasës. Dhe përsëri përgjegjësinë për terrorin vdekjeprurës e mori përsipër i ashtuquajturi “Shteti Islamik”, madje përpara se policia të jepte ndonjë të dhënë mbi autorin […]

Projeksionet/ Ja sa mandate merr secila parti në zgjedhjet e 25 qershorit

Projeksionet/ Ja sa mandate merr secila parti në zgjedhjet e 25 qershorit

Nga Eduard Zaloshnja Bazuar në sondazhet që kam kryer muajt e fundit, si dhe në rezultatet e qarqeve në dy zgjedhjet e fundit, kam bërë një projeksion paraprak të  shpërndarjes së mandateve parlamentare për secilën parti që do të garojë më vete në zgjedhjet e 25 qershorit. Ky projeksion është bërë duke presupozuar se kryetarët […]

Injoranca e Ledionit, si simbol i një brezi

Injoranca e Ledionit, si simbol i një brezi

Nga T. Cela Në stilin e tij të zakonshëm, prezantuesi i “The Voice” Ledion Liço, u mundua të bëjë humor edhe këtë të premte në mbrëmjen gjysëmfinale të këtij spektakli. i veshur me një xhaketë ku shquheshin me dhetra simbole që ngjanin si dekorata, dhëndëri i trashigimtares së Top Channel u përpoq të gjejë një […]

Kodikët më të vjetër kristianë në Shqipëri iu dedikuan kishës së Labovës së Kryqit

Kodikët më të vjetër kristianë në Shqipëri iu dedikuan kishës së Labovës së Kryqit

Nga Dr. Gazmend MUKA Koleksioni, i cili ruhet në Arkivin Qendror të Shtetit, përbëhet nga 100 vëllime, të cilat përbëjnë vepra të plota(dorëshkrime) dhe 17 fragmente. Jashtë këtij fondi numërohen të paktën edhe 100 kodikë të tjerë, që i takojnë manastirit të Shën Gjon Vladimirit, Mitropolitisë të Drinopolit dhe Arqipeshkvisë së Shkodrës Përsa i përket […]

Vangjel Tavo shkruan për 1 Majin: Ditë proteste, reflektimi dhe shprese!

Vangjel Tavo shkruan për 1 Majin: Ditë proteste, reflektimi dhe shprese!

Nga Vangjel Tavo Sot është 1 Maji, dita ndërkombëtare e punëtorëve. Në këtë ditë në nder të të gjithë punëtorëve në mbarë botën, me mijëra shqiptarë protestojnë me mendje e me zemër, me zë apo në heshtje, për punën që kanë por që nuk shpërblehet me pagën e merituar; për kushtet e padenja në të […]

Xhamia e Pazarit në Gjirokastër

Xhamia e Pazarit në Gjirokastër

Kjo ndërtesë datohet nga mbishkrimi ndërtimor në vitin 1754-55 (1168 h). Ajo ngrihet në qendër të qytetit, në anën perëndimore të pazarit, në terren të pjerrët, si shumica e ndërtesave të qytetit: një ndërtim i tipit gjysmëkat. Kjo veçanti, si dhe vendi që zë në ansambël, kanë përcaktuar ndërtimin vëllimor të saj dhe krijimin e […]

Në djall koalicioni e zgjedhjet, këta po na vrasin!

Në djall koalicioni e zgjedhjet, këta po na vrasin!

Nga Mentor Kikia Bisedova me një mjek sot, i cili më tha se shkaku kryesor i rritjes së sëmundjeve kancerogjene janë ilaçet(përdorimi pa kriter që bëhet si nga vetë njerëzit ashtu dhe me rekomandim mjeku) dhe ushqimet. Bisedova me një mik, pedagog i veterinarisë. Më renditi rreziqet që vijnë nga mishi i kafshëve që rriten […]