“Rama po mbyll “Të Paekspozuarit” dhe i ka bërë presion Blendi Fevziut, për emisionin “Opinion”

“Rama po mbyll “Të Paekspozuarit” dhe i ka bërë presion Blendi Fevziut, për emisionin “Opinion”

Andi Bushati, në një shkrim të botuar në portalin e drejtuar nga ai, Lapsi.al, thotë se Edi Rama është duke mbyllur emisionin “Të Paekspozuarit” të Ylli Rakipit. Ai thotë gjithashtu, se Edi Rama ka ushtruar presion te Blendi Fevziu, që të shmangë sa më shumë opozitën në emisionin “Opinion”. Shkrimi i plotë i Bushatit Disa […]

Përse e rrëzuan grekët Tsiprasin?

Përse e rrëzuan grekët Tsiprasin?

Nga Mentor Kikia Grekët e kaluan krizën e madhe. Tani nuk i djegin më kazanët e plehrave për të protestuar kundër Gjermanisë që u kërkonte uljen e pagave dhe pensioneve, uljen e ndihmës ekonomike dhe rritjen e taksave, për të shlyer miliarda Euro borxhe, e per te shpëtuar nga rrënimi financiar historik ku e çuan […]

Fuga: 11 pyetje për Lulzim Bashën

Fuga: 11 pyetje për Lulzim Bashën

Profesori i komunikimit, akademiku Artan Fuga, është shumë aktiv në rrjetin social ‘Facebook’, në lidhje me aktualitetin, sidomos atë politik në vend. Së fundmi, Fuga i është drejtur me 11 pyetje lidershipit të opozitës, kreut të PD-së, Lulzim Bashës. 11 pyetje lidershipit opozitar ———— Opozita ka thirrur popullin që refuzoi të shkonte në votimet moniste […]

Problemi më i madh i opozitës janë…shqiptarët!

Problemi më i madh i opozitës janë…shqiptarët!

Nga: Gurjan Doçi 2019 për Shqipërinë ka qenë i trazuar politikisht, e ndoshta do të zërë një vend të rëndësishëm në histori për ato që kanë ndodhur në skenën politike dhe jo vetëm. Opozita, me një vendim te pashembullt, pas protestës së 16 shkurtit vendosi që të digjte mandatet, në shenjë demonstrimi për të mos […]

Në Reç zoti president, jo në Spaç!

Në Reç zoti president, jo në Spaç!

Nga Bledi Lumani Ilir Metës duket se i është bërë psikologjike kjo puna e burgosjes. Ka disa herë, që nëpërmjet zëdhënësit të vet, apo vetë atij, Ilir Meta përmend me ironi arrestimin. Dhe nuk bën keq në fakt, pasi duhet ta përgatisë veten me idenë që një ditë edhe mund të arrestohet. Ndodh apo jo […]

Si po e shkatërron Berisha me Metën kauzën e opozitës nga frika e reformës në drejtësi

Si po e shkatërron Berisha me Metën kauzën e opozitës nga frika e reformës në drejtësi

Gazetari i njohur Mentor Kikia analize të detajuar në rrjetet sociale ka treguar gjendjen në të cilën ndodhet vendi dhe roli kyç i opozitës në rrugën për të dalë nga kriza. Sipas tij kauza e opozitës është e drejtë, por po e shkatërrojnë Berisha me Metën të cilët janë përfshirë nga ethet e reformës në […]

Çfarë po feston Edi Rama?

Çfarë po feston Edi Rama?

Nga Andi Bushati Teksa ka lënë pas këtë të dielë nervëshkatërruese Edi Rama ka shpallur më shumë se një arsye për të festuar. Ai ka arritur të realizojë votimet e 30 qershorit, përkundrejt kërcënimit se do ti’a prishnin ato. Ai, që sot e tutje, ka në dorë të gjithë pushtetin lokal, pasi mbretëron prej katër […]

PD-ja, një ditë pas votimeve!

PD-ja, një ditë pas votimeve!

Nga Namir Lapardhaja Pavarësisht retorikës të përçdoditshme dhe insistive të PD-së se ‘më 30 qershor zgjedhje nuk do të ketë’, më 1 korrik vijon ende numërimi i kutive të votimit. Nuk dua të bëj cinikun sot me PD-në, një ditë pas këtyre votimeve, ngase mendoj se gjendja aktuale në të cilën ndodhet Shqipëria, sigurisht jo […]

Letra e një demokrati për Bashën: Jep dorëheqjen o, kryetar!

Letra e një demokrati për Bashën: Jep dorëheqjen o, kryetar!

Gazetarja dhe shkrimtarja Mira Haxhia, ka shpërndarë letrën e një demokrati i cili i ka bërë një “dush të ftohtë”, kreut të PD, Lulzim Basha. “Jam një demokrat i thjeshtë. Më demokrat se shumë të tjerë.Kam ndjekur çdo fjalë, çdo konferencë, çdo protestë. E kam idhull Partinë Demokratike. Por këtë nuk e prisja nga kryetari […]

Numri më i rëndësishëm për Edi Ramën nesër: 765-sa!

Numri më i rëndësishëm për Edi Ramën nesër: 765-sa!

Nga Eduard Zaloshnja Në kushtet kur gara se kush do të administrojë punët lokale në secilën bashki është paraktikisht e parashikueshme (në 61 bashkitë do të fitojnë socialistët përballë kandidatëve të pavarur apo të BD-së), e vetmja pikëpyetje është politike. Konkretisht, pyetja është nëse do të kenë kandidatët e Ramës në nesër të njëjtën përkrahje […]