Shqipëria mbi të gjitha, o delenxhinj

Shqipëria mbi të gjitha, o delenxhinj

Nga Artur Ajazi Prej muajsh dhe veçanarisht prej disa ditësh (madje pas 8 qershorit) qarqe të rrezikshme që nuk është e tepërt ti them se janë antishqiptare, po ekzaltohen, po ulurasin, po u bien tambureve duke lajmëruar se “nuk hapen negociatat për Shqipërinë”. Individë të molepsur pas korrupsionit, të kamur me milionat e shqiptarëve, individë […]

Kriza tjetër përtej politikës

Kriza tjetër përtej politikës

Nga Klodian Tomorri Teksa Shqipëria është përfshirë nga një krizë e thellë kushtetuese dhe politike, poshtë në terren njerëzit po përballen me një krizë tjetër; humbjen e vendeve të punës. Zhvillimet e fundit ekonomike sugjerojnë se shqiptarët po humbasin vendet e punës dhe fatkeqësisht me ritmin më të shpejt që është regjistruar ndonjëherë në histori. […]

Shkarkon Kuvendi, Metën apo shpërndan Meta, Kuvendin?

Shkarkon Kuvendi, Metën apo shpërndan Meta, Kuvendin?

Nga Eduard Zaloshnja Elisa Spiropali, zëdhënësja de facto e Edi Ramës, deklaroi se Kuvendi do të nisë procedurat për shkarkimin e Ilir Metës nga posti i Presidentit të Republikës. Ndërsa Rama deklaroi në një tubim elektoral, se priten edhe vendime më ekstreme të Metës, pas atij për shfuqizimin e dekretit për zgjedhjet e 30 qershorit […]

30 Qershori, gafa e pafalshme e Ilir Metës

30 Qershori, gafa e pafalshme e Ilir Metës

Nga Andi Bushati Ilir Meta mund të ketë pasur të gjitha arsyet e botës të ndërmerte aktin radikal që kreu sot: anullimin e zgjedhjeve në 30 qershor. Ai mund të ketë vepruar si ish kryetar i LSI. Ai mund të ketë vepruar si simboli i unitetit të kombit. Ai mund të ketë vepruar si garantues […]

Ilir Meta, garanti më i madh i 30 qershorit

Ilir Meta, garanti më i madh i 30 qershorit

Nga Skënder Minxhozi Presidenti i Republikës duket se ka qenë njeriu më i shqetësuar në Tiranën politike, nga intervista fshikulluese e zv.ndihmës sekretarit të Shtetit Methju Palmer. Ka kuptuar atë që e ka kuptuar edhe Lulzim Basha, teksa i betohej protesutesve se “Evropa dhe populli” do të rrëzonin Ramën. Pra, e thënë ndryshe, përgjimet e […]

Akuzat e Lulzim Bashës, si pasqyrë e së shkuarës së tij

Akuzat e Lulzim Bashës, si pasqyrë e së shkuarës së tij

Nga Ardit Rada Pas gjashtë vitesh në krye të Partisë Demokratike, imazhi i Lulzim Bashës duket se ka ende problemet fillestare të marrjes së postit. Zgjedhja e tij në krye të partisë më të madhe opozitare, në mos emërim nga paraardhësi, duket se ka qenë një hap i pamenduar gjatë. Pamundësia për të ‘ngjitur’ tek […]

Përgjimet dhe shtëpia e ndarë më dysh

Përgjimet dhe shtëpia e ndarë më dysh

Nga Eduard Zaloshnja Në zgjedhjet presidenciale të 1960-ës, zv.vpresidenti Nikson humbi ndaj senatorit Kenedi, në garën më të diskutuar në historinë e SHBA-së. Në asnjë garë tjetër presidenciale amerikane (përveç 1960-ës), nuk ka patur indicie për mbushje të kutive të votimit. (Ka patur probleme me makinat e numërimit të votave, si f.v. në vitin 2000, […]

Qeveria po luan buxhetin në kumar

Qeveria po luan buxhetin në kumar

Nga Klodian Tomorri Përtej kostove të fryra jashtë çdo limiti, ka dhe një detaj tjetër djallëzor në kontratat e koncesionit për Milot-Balldren dhe Orikum-Dukat. Është një detaj në dukje i parëndësishëm, por në të vërtetë thelbësor. Bëhet fjalë për monedhën. Çmimet në të dy kontratat janë në Euro. Por marrëveshja parashikon se pagesat e qeverisë […]

‘Djathë Gjirokastre’…, nga ta di unë që nuk është një përzierje teknologjike?

‘Djathë Gjirokastre’…, nga ta di unë që nuk është një përzierje teknologjike?

Nga Mentor Kikia Nga ta di unë që ky është djathë dhe jo një përzjerje teknologjike? Në shumë dyqane bulmeti, sot shitet djathë pa etiketën e prodhuesit dhe pa deklaruar përbërësit. Shpesh shikon një copë letër mbi një shkop ku shënohet: “Djathë dele Jugu”, “Djathë Gjirokastre”, apo thjeshtë “Djathë lope”, dhe çmimi përkatës. Po nga […]

“Kam dy llafe për ty Ermal tangërlliksi që s’di të bësh as humoristin, as gazetarin dhe as aktorin”

“Kam dy llafe për ty Ermal tangërlliksi që s’di të bësh as humoristin, as gazetarin dhe as aktorin”

Nga Fjorda Llukmani Para pak ditësh në Vjenë një miku im shqiptar më fton në premierën e filmit ‘Dy gisht mjaltë’. E kisha parë në internet filmin, por për kuriozitet për të parë si do të zhvillohej premiera në Austri vendosa të shkoj. Prezenca e vetë Ermalit dhe Elvanës i shtoi goxha pikë pjesëmarrjes së […]

1 2 3 26