Arrestohet ish-presidenti i UEFA-s, Mishel Platini


Na ndiqni në Facebook, Instagram dhe Youtube:
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube

Një lajm i bujshëm na vjen nga Franca. Ish-presidenti i UEFA-s, Mishel Platini është arrestuar mëngjesin e sotëm nga Policia Franceze me akuzën për “korrupsion” dhe “manipulim të votave” në lidhje me Kupën e Botës ‘Katar 2022”.

Legjenda Francës, 63-vjeçari Platini u zgjodh në vitin 2007 dhe shërbeu si president deri në vitin 2015 kur u ndalua nga Komiteti i Etikës i FIFA-s për një seri shkeljesh.

Mediapart pretendon se Platini është marrë në paraburgim të martën në mëngjes, si pjesë e hetimit për dhënien e vendimit të zhvillimit të Kupës Botërore në Katar.

Thuhet se Paltini është marrë në ambientet e Zyrës Anti-Korrupsion të Policisë Gjyqësore (OCLCIFF).